Komplementer és Alternatív Medicina Kutatócsoport

Célja

A munkacsoport célja, hogy feltárja a komplementer és alternatív orvoslással kapcsolatos attitűdöt, az alternatív gyógymódokról való tudást és a komplementer medicina alkalmazását. További céljuk, hogy feltárják a hagyományos és az alternatív orvoslás közötti döntés mozgatórugóit, a mögötte (feltehetően) meghúzódó tényezőket. Távolabbi céljuk olyan standardizált mérőeszköz (kérdőív) kidolgozása, mely alkalmas a későbbiek során arra, hogy a mintavételből bejósolható legyen az alternatív vagy a hagyományos orvoslás választásának valószínűsége. Az egészségügyi és orvostanhallgatók körében végzett kutatások elvégzése után céljuk különböző betegcsoportokban is vizsgálatokat kezdeményezni.

Tagjai

• Dr. Sárváry Andrea főiskolai docens a kutatócsoport vezetője (Pszichológiai Tanszék)
  • Dr. Sárváry Attila főiskolai tanár (Ápolástudományi Tanszék)
  • Dr. Hüse Lajos főiskolai docens (Társadalomtudományi Tanszék)
  • Dr. Takács Péter főiskolai docens (Egészségügyi Informatikai tanszék)
  • Dr. Lipóczki Imre főiskolai docens (Elméleti és Integratív Egészségtudományi Tanszék)
  • Dr. Ludescher Gabriella főiskolai adjunktus (Társadalomtudományi Tanszék)
  • Fucskó Mónika tanársegéd (Szociális Munka Tanszék)
  • Gebriné Éles Krisztina tanársegéd (Védőnői Módszertani és Népegészségügyi Tanszék)
  • Heinrichné Kőszegi Katalin tanársegéd (Védőnői Módszertani és Népegészségügyi Tanszék)
  • Hajdúné Demcsák Lívia gyakorlati oktató (Ápolástudományi Tanszék)
  • Radó Sándor Istvánné gyakorlati oktató (Ápolástudományi Tanszék)

Eddigi eredmények

• Két éve heti rendszerességgel ülnek össze és végeznek tudományos jellegű munkát a Karon. Ennek első produktuma a Magyar Gerontológia című lapban jelent meg, illetve jelenleg a Kontakt című folyóirathoz van benyújtás alatt egy tanulmányuk.
  • A kutatócsoport tagjai két éve állandó szereplői a Gerontológiai Napok konferenciának is.

Publikációk

• 2016-ban

• Andrea Sárváry, Lívia Hajduné Demcsák, Sándorné Radó, Péter Takács, AttilaSárváry: Student nurses, midwives and health visitors' attitudes, knowledge, andexperience of complementary and alternative medicine in Hungary. European Journal of Integrative Medicine (IF: 0.840) (közlésre elfogadva)
  •  2015-ben
    • Sárváry Andrea,  Hajdúné Demcsák Lívia, Radó Sándorné, Sárváry Attila:Ápoló hallgatók komplementer medicinával kapcsolatos attitűdje, tudása ésbtapasztalata. Nővér,28 (5) 11-21.

Előadások

• 2015-ben

• Sárváry Attila, Takács Péter, Sárváry Andrea: Egészségügyi és szociális munkás hallgatók attitűdje, tudása és tapasztalata a komplementer medicinával kapcsolatosan. (Népegészségügyi Képző-, és Kutatóhelyek Országos Egyesületének IX. Konferenciája, Pécs)
  •  2014-ben